Fashion revolution – nakupujte s rozumom

Fashion Revolution week

Nedávno sa konalo podujatie Fashion Revolution week. Som veľmi vďačná, že toto podujatie prišlo pred pár rokmi aj na Slovensko a dáva ľuďom informácie o tom čo sa stalo a prečo by sa to malo zmeniť. Tento rok, som chcela aj ja prispieť kúskom svojho času práve tomuto týždňu. Mala som možnosť nahliadnuť do zákulisia akcií, ktoré sa konali a taktiež spoznať veľa zaujímavých, mladých a ambicióznych ľudí.

Kde to začalo?

Bangladéš rok 2013, zrútenie budovy s módnym priemyslom. Napriek tomu, že statik neodporučil zdržiavanie sa v týchto priestoroch, že praskliny na stenách sa zväčšovali, ľudia pod nátlakom, že stratia prácu prišli aj v tento deň. Stálo to za to? Stratili život, miesto práce. V tento deň, ktorý sa dátuje ako najväčšia katastrofa módneho odevného priemyslu zahynulo 1137 ľudí, len preto, že sa báli stratiť prácu.

Pracovali pre nás. Preto, aby sme si každé dva týždne pozerali novú kolekciu v obchodoch. Preto, aby naše odevy mohli stáť 3-5€ a aby sme mali dosť veľký výber. V konečnom dôsledku prejdeme tri obchodné centrá a ajtak nenájdeme náš vysnívaný kúsok, lebo ho nemajú aktuálne v ponuke.

V tomto čase bola minimálna mesačná mzda v Bangladéši približne 29€. Viete si to len na chvíľku predstaviť? Kvôli 29€ mesačne prišlo množstvo ľudí o svoje životy, množstvo rodín a svojích rodinných príslušníkov a zahynulo aj množstvo detí. V Bangladéši je povolené pracovať od 14 rokov. Niekedy sa ani to nedodržiava a pracujú aj deti od 5 rokov. Toto je už podľa mňa skutočne desivé!

Prečo podporiť FashionRevolution a ako sa pripojiť?

Fashion Revolution podporíte tak, že vaše šatníky prestanú prekypovať oblečením. Pri každom nákupe sa zamyslíte odkiaľ veci pochádzajú. Poznáte výrobcov? Ja si myslím, že by to nemalo byť tajomstvom, že si zaslúžime vedieť kde a za akých podmienok sa naše oblečenie vyrobí.

Počas týždňa Fash. Rev. môžte zájsť na prednášky kde sa dozviete viac. Taktiež často hľadajú dobrovoľníkov, či iných ľudí, ktorí im môžu prispieť do programu.

Ak si výrobca, alebo ak nakupuješ lokálne daj o tom vedieť všetkým! Existujú plagáty i made your/my clothes a podobne. Zapoj sa, aby ľudia vedeli kto vyrobil ich oblečenie.

Ak si človek, ktorého zaujíma odkiaľ sú jeho odevy, daj o tom vedieť tiež! Taktiež nájdeš plagát who made my clothes, s ktorým sa môžeš odfotiť a označiť konkrétne značky.

Spravme nátlak na výrobcov fast fashion, aby videli, že nás to zaujíma, že chceme vedieť odkiaľ sú naše odevy. Ak sledujete náš instagram alebo facebook, máte možnosť sa nás spýtať čo vás zaujíma a my vám radi zodpovieme vaše otázky.

Nakupujte s rozumom

Je to skôr moja prosba. Premyslíte si svoje nákupy. Šetrí to váš čas i peňaženku. Podporte ľudí vo svojom okolí, tí si to budú ceniť o niečo viac. Skúste si vyskladať šatník tak, aby vám nič nechýbalo. Tak, aby ste nemali pocit, že ste otrokom svojho šatníka.

Nakupiť s rozumom je cesta dlhá. Je to niečo, čo potrebujete pomaly vsugerovať do svojho mozgu. Ja verím, že sa vám to podarí a nebudete bažiť po ďalšom oblečení tak často!

Je to oslobodzujúci pocit, ktorý by mal poznať každý. Milovať svoj šatníka vďaka obľúbeným kúskom, nie preto, že ho obmieňame každú chvíľku.

Moje dojmy, pocity a slová, ktoré si myslím, že treba povedať

Fashion Revolution ma zasiahne po každom ako o tejto udalosti píšem. Stále mam slzy v očiach, keď si predstavujem ľudí, ktorí sú našími otrokmi. Aj keď sa to v dnešnej dobe neoznačuje takto priamo.

Nedávno som videla krátky dokument, v ktorom rozprávali o nás európanoch a o američanoch. Bola tam žena, ktorá pracovala vo firme na recykláciu odevov. Doslova sa smiala do kamery a krútila hlavou nad tým, koľko oblečenia potrebujeme. Citujem jej slová “u nás sa vraví, že ľudia zo západných krajín, nemajú dostatok vody, preto kupujú toľko oblečenia, aby ho nemuseli často prať”. Touto vetou som veľmi rýchlo pochopila ako nás vnímajú. Ďalej rozprávali o tom, že vyhadzujeme často oblečenie, ktoré vyzerá ako nové. Že mnohé oblečenie jej pripadá smiešne a nedokáže si predstaviť, ako ho môžme nosiť. A taktiež povedala, že by aspoň raz chcela prísť do týchto krajín a vidieť to všetko na vlastné oči. Ľudí, ktorí nakupuju množstvo odevov, ceny v našich obchodoch a taktiež štýl, ktorý sa tu nosí.

Prečo tieto slová píšem ďalej? Lebo si myslím, že rozpráva tak krutú realitu! Vody máme dostatok na pranie, a mnoho krát perieme aj 5x za týždeň, ale ajtak máme pocit nedostatku oblečenia a materiálnych vecí. Skúsme na chvíľku porozmýšľať, či nie je doslova komické, čo si o nás myslia na základe toho, koľko realne oblečenia “spotrebujeme”.

Pár slov na záver

Bangladéš je druhým najväčším výrobcom odevov, hneď po Číne. Po tejto katastrofe sa snaží fashion revolution pripomínať každý rok, to čo sa stalo. Snažia sa o to, aby boli zvýšené minimálne mzdy, aby boli zlepšené podmienky na prácu a v neposlednom rade o to, aby sa ľudia zamýšľali nad týmito vecami každodenne.

Myslím, že príliš veľa ľudí stratilo svoj život zbytočne. Preto ak vás zaujíma či vaša kozmetika nie je testovaná na zvieratách, venujte svoju pozornosť aj na to, či pre vaše oblečenie niekto neotročí. Je to desivé zistenie, ale zároveň je to na zamyslenie každý deň.

Aj my ešte stále niektoré odevy nakupujeme z fast fashion. Tým chcem povedať, že ani my nie sme svätý. No každý krok, ktorý spravíme na podporu Fashion Revolution, či slow fashion, je veľkým plusom. My sme prvé kroky spravili a to sú tie, že naše šatníky obsahujú pár kúskov a to, že nenakupujeme často a bez rozumu. Nenechávame sa zlákať zľavami či nepotrebným oblečením. Stále pracujeme na tom, aby sme svoje nákupy vo fast fashion ešte viac znížili a zároveň aby sme nakupovanie od lokálnych výrobcov, ešte viac podporili.

Ak chceš tomu pomôcť skús aj barter či swap, kde si môžeš svoje veci vymeniť za iné.

Ak ťa zaujma článok o lokálnej výrobe pozri si ho TU

Každodennú inšpiráciu nájdete na našom Instagrame alebo Facebooku

Tagged , , , ,