Kto je SHAWA Ceramics? A ako vznikla naša spolupráca?

Who ´ s the SHAWA Ceramics and How did our collaboration come about?

Ak prídem do múzea, keramika mi vždy pripomenie, ako dlho je tu s nami. Je to ako malý zázrak, že ľudia ešte v časoch pred našim letopočtom objavili, ako vyrobiť úžitkové produkty z hliny. Inšpirovaná touto myšlienkou a skúšaním točenia keramiky v detstve, som túžila po prepojení, ktoré by nieslo odkaz, pre ďalšie generácie.

When I go to a museum, pottery always reminds me of how long it has been with us. It’s like a small miracle that people in pre-Christian times discovered how to make useful products from clay. Inspired by this idea and my childhood experience of pottery, I longed for a connection that would carry a message for future generations.

Na začiatok by som rada povedala pár slov o SHAWA a taktiež objasnila, prečo tento článok vzniká v dvoch jazykoch. SHAWA je pôvodom z Thajska a to, prečo sa rozhodla žiť na Slovensku nám povie sama. Jej keramika je zaujímavá, poznačená tým odkiaľ pochádza a inšpirovaná lesmi a prírodou. Ja som sa zamilovala do jej kolekcie LOOP a odvtedy som ju s nadšením sledovala.

To begin with, I would like to say a few words about SHAWA and also explain why this article is written in two languages. SHAWA is originally from Thailand and she will tell us why she decided to live in Slovakia. Her ceramics are interesting, marked by where she comes from and inspired by forests and nature. I fell in love with her LOOP collection and have been following her with enthusiasm ever since.

Jeden deň som začala premýšľať o tom, ako by som vedela jej keramiku a naše oblečenie prepojiť. Ako by vzniklo niečo zmyselné, zaujímavé a zároveň také, aby si každá z nás mohla zachovať svoj štýl. Chvíľku sme si písali a o pár dní sa náš spoločný box už vyrábal. Každá vo svojej dielni začala s nadšením pracovať na svojich kúskoch a o pár týždňov sme tento výsledok ukázali aj vám na našich sociálnych sieťach.

Ak si doteraz SHAWA nepoznal, tak ju spoznáš práve v našom rozhovore.

One day I started thinking about how I could connect her ceramics and our clothes. How something sensual, interesting would be created. Such that each of us could maintain our own style. We wrote to each other for a while and in a few days our common box was already being made. Each of them started working on their special pieces in their own places and a few weeks later we showed the result to you on our social networks.

If you haven’t met SHAWA yet, you will get to know her in our interview.

Povieš nám na začiatok pár slov o sebe, o tom ako si sa dostala ku keramike a čo zvyčajne tvoríš? Absolvovala som Fakultu architektúry v odbore Keramický dizajn v roku 2016. Už počas školy som začala tvoriť moju značku a predávať keramiku. V tom čase, som používala meno „Owl Clay“ pretože som počas štúdia architektúry často zostávala hore do neskorej noci. Niekedy som dokonca zostala hore celú noc. No život sa mi otočil po ukončení školy, keď som si našla prácu ako grafický dizajnér. V tom čase som síce predávala svoju keramiku ale len okrajovo. Skoro po dvoch rokoch v tejto práci som sa zaľúbila do Slovenského muža a presťahovala sa s ním na Slovensko. Môj život sa úplne zmenil. Bolo to ako žiť v úplne inom svete než predtým. Musela som sa prispôsobiť všetkému – od študentky umenia, cez grafického dizajnéra až ku žene, ktorý sa stará o domácnosť, muža a dieťa. Počas toho ako som bola naplno mamou, som cítila vo vnútri hlas, ktorý ma volal naspäť k umeniu. Chýbalo mi tvorenie a snažila som sa nájsť čas na to znova. V roku 2023 som začala budovať opäť svoju značku, ale už pod novým menom SHAWA (moja terajšia značka).

To start off, can you tell us a bit about yourself, how you got into ceramics, and what you usually
like to make?

I graduated from the Faculty of Architecture, majoring in Ceramic Design in 2016. I started my brand and
selling ceramic works while I was still a student. Back then, I used the brand name „Owl Clay“ because
during my architecture school days, I often stayed up late or even pulled all-nighters. But life took a turn
after I graduated—I got a job as a graphic designer. During that time, I still sold some ceramics on the
side. After working for almost two years, I fell in love with a Slovak guy and moved to Slovakia. My life
changed completely, like living in a different world from before. I had to adjust everything—from being
an art student, to a graphic designer, to a housewife taking care of my husband and child. While being a
full-time mom, my inner voice kept calling me back to art. I missed creating and kept trying to find time
for it. Eventually, I returned to building my brand again under the name SHAWA (my current brand) in
2023.

Čo je pre teba najdôležitejšie pri tvorení niečoho nového?

Život, ktorý v tom momente prežívam a príroda. Zvyčajne je to mojou inšpiráciou v každej kolekcii.

What matters most to you when you’re creating something new?
The life story at that moment and nature usually inspire me the most for each collection.

Vytvorili sme spoločne darčekový set, povieš nám ktorý moment našej spolupráce si si najviac užila? Pre koho je podľa teba tento set?

Najprv, chcem poďakovať Dominike pretože ma pozvala na spoluprácu v najlepší čas. Bolo to naozaj v čase, keď som cítila, že chcem vyskúšať niečo nové. Užívala som si moment, kedy som si predstavila, že keramika bude súčasťou módneho sveta – bolo to naozaj veľmi zábavné. Naša prvá spolupráca bola o vytvorení darčekového setu. Veľmi ma bavilo vymyslieť produkty, ktoré budú len pre tento projekt. Naša ďalšia spolupráca je podľa mňa ešte viac vzrušujúca, ale nateraz to nechávam ako tajomstvo.

Since we collaborate on our gift set, tell us what you enjoyed most about the collaboration—and
who do you think it’s perfect for?

First, I want to thank Dominika for inviting me to collaborate at the perfect time. It was exactly when I
was feeling eager to try something new. What I really enjoyed was just imagining ceramics being part of
the fashion world—it was already so much fun. For our first collaboration, we created a gift set, and I
loved coming up with special products just for this project. The next collaboration got even more exciting,
but I’ll keep that a secret for now.

Chcela by si v budúcnosti opäť prepojiť keramiku s módou?

Môj strýko mi raz povedal „ak je to čo robíš zábavné, tak je to dobré“. Samozrejme by som chcela opäť prepojiť módny svet s tým mojím – je to zábavné, ale tiež náročné.

Would you be up for connecting ceramics and fashion again in the future?
My uncle once told me that if what you do is fun, then it’s good. And of course, I want to work with the
fashion world again—it’s so fun and challenging.

Tento rok u teba vidíme viacero pohárov na stopke – čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu takýchto produktov?

Začalo to počas Vianočného času minulý rok. Počas oslavovania s mojou rodinou sme si nalievali víno do klasického vínového pohára. Zrazu, Som začala premýšľať, aké by to bolo ak by som vytvorila vínové poháre z keramiky. Keďže bola zima a moje štúdio nemá kúrenie, nemohla som začať hneď. No počas letných dní všetko zapadlo na svoje miesto a ja som začala vyrábať.

We’ve seen you making more stemmed cups this year—what inspired you to start creating those
types of products?

It started around last Christmas. While celebrating with my family, we were drinking wine from regular
wine glasses. Suddenly, I wondered what it would be like if I made wine glasses out of ceramics. But it
was cold, and my studio didn’t have a heater yet, so I couldn’t start making them right away. Then, this
summer everything just fell into place perfectly.

Máš nejaký obľúbený rituál, či už počas tvorenia alebo v tvojom každodennom živote?

Predtým než začnem svoj deň, si veľmi rada ráno vypijem svoj čaj či kávu a počas toho počúvam kľudnú hudbu.

Do you have any favorite rituals, either while you’re creating or just in your everyday life?
I like to take my time slowly sipping tea or coffee in the morning, listening to soft music, before starting
my day.

Myslíš, že ľudia na Slovensku majú záujem o lokálne vyrábané produkty?

Určite áno. Myslím, že radi podporujú lokálnu ručnú výrobu. Len si pozrite také sashe – koľko umelcov tam zdieľa svoje výrobky

Do you think people in Slovakia are interested in locally made products?
Definitely. I think they love supporting local handmade work. Just look at the Sashe website—there are so
many artists and their creations.

Ako tvorca, čo považuješ za najväčšiu výzvu?

Pre mňa je najväčšou výzvou spolupracovať s inými umelcami anájsť si zákazníkov, ktorý ocenia môj štýl. Úprimne, rozprávať s ľuďmi je oveľa náročnejšie než s hlinou. haha. 🙂

As a maker, what do you find the most challenging?

For me, the biggest challenge is collaborating with other artists and finding customers who appreciate my
style. Honestly, dealing with people is more challenging than talking to clay, haha. 🙂

Tvoja keramika má veľmi jedinečný štýl – stále ideš svojou cestou a nesleduješ trendy. Ktorý kúsok sa vďaka tomu stal u ľudí obľúbeným?

Najrýchlejšie sa predávajú kúsky z „Woodland“ kolekcie, ktoré nazývam „Echo Base“. Myslím, že je to tým, že pôsobia trošku záhadne. Ak si pozriete moju značku bližšie, uvidíte že kolekcia Woodland je definovaná čitým vyrezávaným vzorom (podobným spôsobu ako sa opracúva drevo) ale Echo Base to skrýva pod svojim povrchom.

Your ceramics have such a unique style—you’re clearly doing your own thing instead of following
trends. Which of your pieces has become a customer favorite because of that?

The piece that sells out the fastest is the Echo Base from my Woodland collection. I think it’s because it
looks a bit mysterious. If you follow my brand closely, you’ll know that the Woodland collection is
defined by clear carving patterns, but the Echo Base hides its pattern underneath.

Ja mám veľmi rada tvoju LOOP kolekciu – až tak, že jednu vázu sme si museli kúpiť aj domov. Je veľmi nadčasová a plná detailov. Ako dlho ti trvá vytvoriť takýto kúsok?

Nespomeniem si na presný čas, ale zabralo to niekoľko dní. Pri tejto kolekcii najprv tvarujem základ a potom každý krúžok osobitne. Potom čakám 2-3 dni, kým základ vázy vyschne a až potom môžem tvoriť krúžky. Všetko musí dokonalo vyschnúť pred vypaľovaním, a následne celá váza prechádza vypaľovaním dva krát, pričom jeden takýto výpal trvá približne 3 dni.

I personally love your Loop collection—we even have one of the vases at home. It’s so timeless and
full of detail. How long does it take to make one of those?

I can’t remember the exact time, but it takes several days because you have to make the body and each
individual loop. You have to wait for the body to dry slowly for 2-3 days before making the loops. After
that, everything must be completely dry before firing, and then it goes through two firing rounds, each
lasting about three days.

A nakoniec, povieš niečo ľudom, ktorý by chceli vyskúšať keramiku, ale stále váhajú?

Hovorte často so sebou a verte svojmu inštinktu. Verte času, pretože je v poriadku ak na seba netlačíte. Všetko je o načasovaní. Jedna vec, ktorú si stále hovorím ak chcem začať niečo nové: Ak to skúsim je šanca 50:50, že uspejem, ale ak to neskúsim moja šanca je nulová. A nakoniec nestrácajte odvahu, ak sa vám niečo nepodarí, pretože na začiatku sa často nedarí. No samotný pokus, stojí za to, pretože skúsenosti sú vzácne a cenné.

And lastly, what would you say to someone who’s thinking about trying ceramics but is still on the
fence?

Talk to yourself often and trust your instincts. Trust the timing—it’s okay not to pressure yourself;
everything has its time. One thing I always tell myself when I want to start something new is: If I try, I
have a 50:50 chance of success, but if I don’t, the chance is zero.
And finally, don’t lose heart if you try but get zero results at first. Just trying is already worth it.
Experience is precious and valuable.

Ak ťa tento článok zaujal, inšpiroval alebo by si rád zostal v kontakte, sleduj naše sociálne siete a nezmeškaj novinky, ktoré pripravujeme. SHAWA x Nosimumenie

If this article interested you, inspired you, or you would like to stay in touch, follow our social networks and don’t miss the news we are preparing. SHAWA x Nosimumenie

Tagged , , , , ,